30/03/2020

Prawda tamtych czasów

Zapoznaj się z biogramem bohatera dzisiejszej lekcji – Leopolda Tyrmanda – i zanotuj pod tematem (takim, jak tytuł tego posta):
Leopold Tyrmand  (XX w.) – polski pisarz, dziennikarz. Autor powieści „Zły” i „Dziennika 1954”.

Przeczytaj z uwagą fragmenty „Dziennika 1954” (podręcznik, s. 104-105) i zapisz w zeszycie:
Czytamy ze zrozumieniem fragmenty „Dziennika 1954”
następnie odpowiedz pisemnie (pełnymi zdaniami) na pytania (nie przepisuj pytań, udzielaj samych odpowiedzi):
1. Którego roku dotyczą zapiski L. Tyrmanda?
2. Jak nazywało się wówczas państwo polskie (rozwiń ten skrót)?
3. Jak nazywa się system polityczny, panujący w Polsce w tym czasie ?
4. O kim wspomina Tyrmand w zapiskach z 7. stycznia? Kim był ten człowiek, czym się zajmował?
5. Co stanowi tematykę zapisków z 11 stycznia? Określ w trzech-czterech zdaniach.
6. Jakiego obszaru codziennego życia człowieka dotyczą wspomnienia Tyrmanda z 25 stycznia

 Teraz oglądnij poniżej zamieszczony film na temat PRL-u. Uwaga! To nie jest nudny wykład historyczny, tylko barwnie i dowcipnie przedstawiona opowieść o naszej nieodległej przeszłości. 


Po zapoznaniu się z treścią filmu i w połączeniu z poznanymi fragmentami "Dziennika 1954", wskaż trzy najbardziej dla ciebie zaskakujące (zabawne lub ponure - do twojego wyboru) realia życia codziennego w PRL-u i zapisz je:

Zaskakujące realia życia w PRL-u:
1. ........................................................................................................................................................
2. ........................................................................................................................................................
3. ........................................................................................................................................................

Pamiętaj, że należy umożliwić mi sprawdzenie wykonanej pracy. Jest ona obowiązkowa, za jej niewykonanie grozi ocena niedostateczna. Szczegóły na temat sposobów przekazania wyników pracy w domu zostały wam przekazane przez komunikator dziennika.

 Zadanie dla osób chętnych: Scharakteryzuj postać narratora. Posiłkuj się poznanym dziś tekstem oraz wywiadem, przeprowadzonym przez Magdalenę Kuszyńską, z żoną L. Tyrmanda ("Ich idol. Mój mąż" - podręcznik, s. 126-128).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj zachowując zasady kultury - jeśli zechcesz je lekceważyć, Operator połączeń międzyplanetarnych odeśle cię w kosmiczny niebyt:)