16/03/2020

Daniel Zyśk, Małgorzata Żylińska „Przyjaciółki Nobla”

Witajcie,
pora na lekcję drugą i ostatnią w tym tygodniu. Mam nadzieję, że zaciekawiła was historia Alfreda Nobla. Skoro odpowiedź jest twierdząca :) zakosztujmy opowieści związanych z nagrodą jego imienia. Lubicie historie, których nie można znaleźć w Wikipedii i innych „poważnych” źródłach? Ja bardzo. Dlatego w pierwszej kolejności zapraszam do zapoznania się z tekstem Daniela Zyśka  i Małgorzaty Żylińskiej (podręcznik, s. 148-152) „Przyjaciółki Nobla”. Po zapisaniu w zeszycie tematu (takiego jak tytuł posta), zanotujcie:

 * Na tropie sensacji, związanych z najsłynniejszą nagrodą świata

Następnie wyobraźcie sobie, że jesteście sprawnymi detektywami, którzy znajdą odpowiedź na podane niżej mocno zagadkowe pytania (musicie wykazać się dużą uwagą w badaniu tekstu). Ponieważ nie mogę wam wydrukować kart pracy, powinniście poniższy tekst przepisać do zeszytu, uzupełniając odpowiednimi informacjami miejsca wykropkowane: 

Daniel Zyśk i Małgorzata Żylińska to dziennikarze, reprezentujący czasopismo …................………… . Przeprowadzili oni wywiady z osobami, które troszczą się o zachowanie tradycji, związanych z wręczaniem …………………………… . Uroczystość ta odbywa się co roku, dnia ……… , w (gdzie?) …………………………. . W roku 2019 wręczono Nagrody po raz ………..…….. Informacji na temat przygotowań do bankietu udzieliła dziennikarzom ……………………... . Z jej relacji wynika, że bankiet odbywa się w restauracji …………………………………….. . Obsługuje go aż ……….. kelnerów oraz ……… kucharzy. Poza laureatami najważniejszym gościem uroczystości jest ……………………………………….. . Jego, wraz z rodziną, od wielu lat obsługuje ……………………………. , znana z ……………..……………………. . Jest ona Szwedką, ale wśród osób związanych z kulisami najważniejszej nagrody świata, są też Polki - …………………………………. oraz …………………………….. . Miejscem ich pracy zawodowej jest ……………………………………. . Mówi się „po cichu”, że jednej z nich literacką Nagrodę Nobla zawdzięczał sam …………………………………. , od którego otrzymała pięćdziesiąt …………………………..…………………….. . Z wypowiedzi innej informatorki, …………………………………… dowiadujemy się, że laureaci nagród mają czasem osobliwe pomysły w kwestii swego ubioru, podczas uroczystości. Zwykle strój męski stanowi …………………….. . Okazuje się, że część z nagrodzonych zaplanowała wystąpić do niego w …………………………….. . Helen Magnusson dekoruje uroczystość kwiatami. Taka specjalizacja nazywa się …………………………. .  Z kolei …………………………, to osoba wypisująca ręcznie dyplomy laureatom. Jej specjalność nosi nazwę ……………… . Można wszystkie w/w kobiety nazwać przyjaciółkami Nobla, ponieważ pilnie dbają one o ……………………………………………………………… . Wszystkie urodziły się jednak wiele lat po śmierci fundatora, w przeciwieństwie do ……………………………………... . To właśnie ona namówiła Nobla do ……………………………………………… .

A poniżej zadanie dodatkowe dla osób chętnych: 

Znajdź w tekście przysmaki, które szczególnie lubi król Karol XVI Gustaw. Jesteś już prawie gotowym kuchmistrzem, więc opracuj przepis na jeden z tych przysmaków. Pamiętaj nie tylko o atrakcyjności kulinarnej samego dania, ale też o zachowaniu poprawności językowej.

Wykonaj to zadanie tylko wówczas, jeśli jesteś pewna/pewien, że będzie to twój autorski pomysł. Kopiowanie cudzych pomysłów nie podlega ocenie.
Pamiętaj - czas przeznaczony na kwarantannę, nie powinien być czasem straconym, czasem triumfu epidemii, która chce nas sobie podporządkować. Wykonując rzetelnie i samodzielnie powyższe minimum obowiązków szkolnych, w warunkach domowych, zasługujesz na respekt.
Możesz dać mi znać, że tu byłaś/byłeś, zostawiając komentarz. Nie musisz się logować, możesz komentować jako anonimowy, choć będzie mi miło, jeśli podpiszesz komentarz swoim imieniem. Z życzeniami zdrowia, 
Operator połączeń międzyplanetarnych :)

4 komentarze:

Komentuj zachowując zasady kultury - jeśli zechcesz je lekceważyć, Operator połączeń międzyplanetarnych odeśle cię w kosmiczny niebyt:)