30/05/2020

Manipulacja językowa w tekstach reklamowych oraz w języku polityków i dziennikarzy.

Po zapisaniu tematu (takiego, jak tytuł posta), przepisz do zeszytu poniższy tekst – jest to niezbędna porcja wiadomości, które musisz zapamiętać (elementy tekstu zamieszczone przeze mnie w nawiasach możesz pominąć, jeśli są ci znane i nie wnoszą nic nowego do twojej wiedzy). Możesz też swoją wiedzę uzupełnić, czytając temat „Odpowiednie dać rzeczy słowo” w podręczniku (str. 193-201):

Autor
Manipulacja to wywieranie wpływu na kogoś, w taki sposób, by manipulowany nie orientował się, że podlega manipulacji i nieświadomie realizował cele manipulatora.  

Przykładem manipulacji są reklamy, których jedynym celem jest przekonać nas do nabycia określonych towarów lub usług (we wszystkich obszarach naszego życia).

 Autorzy reklam używają do manipulacji:

- wszystkich dostępnych kanałów przekazu (radio, telewizja, prasa, internet, plakaty, billboardy (wielkoformatowe kampanie reklamowe);

- narzędzi i środków perswazji (sztuki przekonywania): obrazu (statycznego, ruchomego, biało-czarnego, kolorowego, itp.), dźwięku (muzyka, odgłosy związane z treścią reklamy, itp.); 

- odpowiednich środków stylistycznych (neologizmy, wyolbrzymienia, przenośnie, epitety, porównania, gra słów, itp.);

- sloganów (krótkich haseł) silnie oddziałujących na nasze emocje.

Nieodłączne, ważne cechy reklamy: zwięzłość; barwność; sugestywność; wrażenie niepodważalnej prawdy.

Autor
Wykonaj ćwiczenia: 1/193; 2/194 i prześlij zdjęcia z ich realizacji – jest to zadanie dla wszystkich. Następnie zapisz drugą część notatki:

Manipulacja językowa stosowana jest również w polityce i mediach, a nawet w urzędach, kontaktach towarzyskich, w gronie rodzinnym. Jej cel - wpływać na nasze poglądy, przekonania, wybory. 

Wykonaj ćwiczenie 5/199 – przeczytaj wypowiedź Jaśka Meli (pamiętasz chłopaka, który straciwszy w wyniku porażenia prądem część nogi i ręki, kilka lat później zdobył biegun południowy?) i znajdź w tej wypowiedzi 2 przykłady manipulacji dziennikarskiej (zapisz je w zeszycie).
Następnie zanotuj i zapamiętaj: Wszelkie formy manipulacji są szkodliwe, ponieważ zakłamują rzeczywistość. W manipulacji znajdą się treści, które mają przekonać cię do zamiarów manipulatora, ale zatajone jest wszystko to, co mogłoby spowodować twoje wahanie lub odrzucenie perswazji. Nie ulegaj jej, bo może się okazać, że budujesz zamki z piasku!

Autor
A oto zadanie do wykonania dla chętnych. Przeczytaj (nie przepisuj do zeszytu, tekst jest w podręczniku na str. 198) i napisz w zeszycie w kilku zdaniach, jak rozumiesz poniższe słowa, wypowiedziane przez profesora Andrzeja Zieniewicza:

„(…) Język, którym posługują się dzisiaj politycy, dziennikarze i twórcy reklam, nie służy już opisowi rzeczywistości, ale temu, żeby tę rzeczywistość w jakiś sposób sformatować, wyciąć z niej te obszary, które nie pasują do pożądanej wizji, a jednocześnie zaakcentować te, które pasują. (…)”.

Masz na realizację tego tematu czas do 12. czerwca.
Powodzenia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentuj zachowując zasady kultury - jeśli zechcesz je lekceważyć, Operator połączeń międzyplanetarnych odeśle cię w kosmiczny niebyt:)