27/04/2020

Gwiazdy, celebryci, artyści - oni też mają przeszłość

Zapiszcie temat taki, jak tytuł posta. Następnie przeczytajcie tekst Magdaleny Kuszewskiej, “Gwiazdy z przeszłością” (podręcznik, str. 135-138). 

Jeśli lubicie kino amerykańskie, powinna Was zainteresować jego treść. Co prawda, bohaterowie artykułu są bliżej wieku Waszych rodziców (może nawet dziadków), ale dobre filmy zawsze potrafiły łączyć pokolenia i skupiać uwagę wszystkich na najbardziej znanych gwiazdach i gwiazdorach filmowych.  


Brad Pitt. Fot.: East News. Źródło.
Po przeczytaniu tekstu zastanówcie się, jak można określić jego tematykę. Czy możemy się zgodzić, że:
Autorka tekstu „Gwiazdy z przeszłością” opowiada o zawodowej drodze trójki znakomitych aktorów amerykańskich: Brada Pitta, Harrisona Forda i Umy Thurman. Żadne z nich nie od razu uprawiało zawód, który przyniósł im sławę. Każda z tych osób pokonała nieoczywistą drogę do aktorstwa, zajmując się wcześniej rozmaitymi zajęciami, z pracą fizyczną włącznie: sprzątaniem, kelnerstwem, stolarstwem. Pozwala to twierdzić, że sukces i plany życiowe każdego człowieka w ogromnym stopniu zależą od niego samego. - jeśli zgadzacie się z takim określeniem tematyki, przepiszcie powyższy tekst do zeszytu, jeśli nie, sami określcie tę tematykę i zanotujcie swoje pomysły w zeszycie. 

Zauważyliście czytając, iż: 

Bohaterów artykułu łączą podobieństwa charakterologiczne. Są to: umiejętność stawiania przed sobą celów oraz …............................................................................... (dopisz tu co najmniej 3 swoje propozycje)

Dobrym przykładem człowieka z pasją wykonującego swój zawód jest Harrison Ford, który nie planował aktorstwa w przekonaniu, że będzie stolarzem. ................................................................................... (w miejsce kropek dopisz jedno, dwa zdania dowodzące, że Ford bardzo lubił swoje stolarskie zajęcia). 

Brad Pitt i Uma Thurman z kolei marzyli o aktorstwie i każdej z tych osób udało się swój cel osiągnąć. Kariery tych osób mogą motywować do działania innych ludzi. 
Do Twoich zadań podstawowych należy dziś wpisanie do zeszytu wszystkich notatek wyróżnionych czarną czcionką, wraz z uzupełnieniem miejsc wykropkowanych.  

Jeżeli chcesz, możesz też napisać wypracowanie - liczy się tu dobrowolność. W takiej dłużej wypowiedzi należy rozwinąć i uzasadnić myśl: Moim wzorem mistrza w swojej dziedzinie, człowieka, który osiągnął sukces, jest …  


Termin wykonania zadań podstawowych – do 30. kwietnia. 
Powodzenia! 

Związki frazeologiczne w naszym języku i poprawne posługiwanie się nimi

Czy nie sądzicie, że zmiany są ożywcze? Tak? No, to jesteśmy zgodni.

Dlatego też pozostawimy dziś literaturę piękną, by skupić uwagę na naszym rodzimym języku i jego bogactwie. Zanotujcie temat, taki jak tytuł posta (następnie przepiszecie do zeszytu teksty z tej strony, które wyróżniono czarną czcionką). Na pewno zastanawiacie się nad tematem, w którym pojawił się dziwny termin. Powinniśmy sobie coś w związku z tym wyjaśnić.

Czy wiecie, czym jest frazeologia?

Wszyscy wiedzą, bo w ubiegłych latach była już o tym mowa, ale na wszelki wypadek przypomnę:

Frazeologia to dział nauki o języku, który zajmuje się połączeniami wyrazów w konstrukcje, zwane frazeologizmami albo związkami frazeologicznymi.

Jak wiadomo, każdy język narodowy ma swój bogaty słownik, czyli zbiór wyrazów, które są podstawą komunikacji. Słowa mają swoje określone znaczenia, do których przywykliśmy, ale można też zbudować z nich większe jednostki (owe konstrukcje). Wówczas, w połączeniu, nabiorą zupełnie nowego znaczenia.
Frazeologizmy są stałymi związkami wyrazowymi. Możemy je podzielić ze względu na budowę. W wyniku takiego podziału otrzymamy:
* wyrażenia – powstają zwykle z połączeń dwóch elementów: rzeczownik + rzeczownik (np. jabłko niezgody) lub rzeczownik + przymiotnik (np. miłosierny Samarytanin), albo przysłówek + przysłówek (np. krótko i węzłowato). Może to być również wyrażenie przyimkowe (np. grać na nerwach)
* zwroty – powstają z połączeń: czasownik + rzeczownik (np. zadzierać nosa) lub czasownik + przysłówek (np. zapłakać gorzko), albo czasownik + wyrażenie przyimkowe (np. zejść na manowce)
* frazy - mają postać zdania (np. znaleźć się w objęciach Morfeusza) lub jego równoważnika (np. nadejście chudych lat)

Jeśli zastanowimy się, jak powstawały frazeologizmy w ciągu długich stuleci rozwoju języka, to musimy zwrócić się w stronę: historii (wydarzenia, postaci historyczne), literatury (pisarze, literaccy bohaterowie, sceny, motywy, idee), religii (postaci mitologiczne i biblijne, przypowieści, wartości religijne) i… pospolitych ludzkich doświadczeń. To właśnie one wszystkie stanowią zasadnicze źródła związków frazeologicznych.

Przykłady źródeł związków frazeologicznych:
* historiadrakońskie prawo (Drakon był autorem bardzo surowego prawa w starożytnej Grecji) lub spartańskie warunki (niewygoda, trudne warunki, jak w dawnej Sparcie).
* literaturadantejskie sceny (sceny wstrząsające, budzące grozę, jak w „Boskiej komedii” autorstwa Dantego) lub walka z wiatrakami albo donkiszoteria (walka beznadziejna, bezskuteczna, czasem z urojonym wrogiem – jak w opowieści o Don Kichote, autorstwa Cervantesa)
* religiesyreni śpiew (mitologia – oparł mu się Odys), hiobowe wieści (w Starym Testamencie doświadczał ich Hiob), judaszowe srebrniki (wziął je jeden z uczniów Chrystusa)
* doświadczeniespuścić nos na kwintę, gadał dziad do obrazu, grać na nerwach

Zachęcam was do otwartości na frazeologizmy, ponieważ nie tylko wprowadzają one barwę do językowej pospolitości, ale też czynią naszą wypowiedź ciekawą, czasem dowcipną, czasem intrygującą. Nabierajcie wprawy w użyciu związków frazeologicznych, naprawdę warto.

Na początek kilka ćwiczeń z podręcznika:

ćw. 1 str. 188;
ćw. 1 i 3 str. 190.
Dla chętnych ćwiczenie dodatkowe: 4 ze str. 191.

A skoro mowa o frazeologizmach, znacie historię oleju w głowie? Jest bardzo ciekawa. Zapraszam na krótki seans:


Czas wykonania zadań do 30. kwietnia. Powodzenia!

20/04/2020

Sławni i ekscentryczni, czyli o twórczości Magdaleny Abakanowicz i Władysława Hasiora.

Zapisz temat, taki jak tytuł posta. Jak się domyślasz, nasza praca nad pielęgnowaniem pamięci o sprawach ważnych dla nas, Polaków, nie dotyczy wyłącznie wydarzeń tragicznych. Warto bowiem upamiętniać również sylwetki ludzi niepospolitych, którzy tworzą nasz kulturalny dorobek i sławią imię Polski w świecie. Dlatego też pod tematem zanotuj:


W. Hasior Czarny krajobraz I. Źródło: Pinterest
Ocalamy od zapomnienia sylwetki wybitnych artystów polskich:
* Władysław Hasior (XX w.) – wybitny artysta wizualny, pedagog, związany z Podhalem. Znany przede wszystkim jako twórca rzeźb, pomników i asamblaży (trójwymiarowych kompozycji z przedmiotów gotowych).

Uwaga! Miedzy obiema notatkami biograficznymi zostaw miejsce na informacje, które dopiszesz samodzielnie, po przeczytaniu wskazanych niżej tekstów.


* Magdalena Abakanowicz (XX/XXI w.) – ceniona artystka wizualna, rzeźbiarka, pedagog. Znana głównie z abakanów (od nazwiska – monumentalnych konstrukcji z tkanin) oraz rzeźb tworzonych z drewna i metalu.


M. Abakanowicz: Figury tańczące. Źródło: A. Szary-Cioczek


 Następnie przeczytaj teksty w podręczniku, które poszerzą Twoją wiedzę na temat obojga artystów i wskażą, dlaczego zdobyli oni uznanie i sławę. Autorką obu opisów jest Kama Zboralska:

 1. „Dusza pełna ognia” (podręcznik, s. 111)

2. „Pokochać tłum” (podręcznik, s. 112)

A teraz wpisz do zeszytu polecenia i wykonaj je.


Polecenie 1: Zapisz w zeszycie niżej podane wyrazy i przy pomocy dowolnego dostępnego  Ci słownika wyjaśnij (pisemnie) ich znaczenie:
- monumentalny –
- metaforyczny –
- traumatyczny –

Polecenie 2.: Uzupełnij treść notatek biograficznych (tych u góry strony), o informacje znalezione w opowieściach o obojgu artystach. 

Pamiętaj, by były to 2-3 informacje (=dwa, trzy zdania), które przyciągnęły Twoją uwagę lub szczególnie Cię zaskoczyły. Warunek jest jeden – muszą one pochodzić z tekstów w podręczniku (NIE PRZEPISUJEMY PODRĘCZNIKA, UŻYWAMY WŁASNEGO JĘZYKA), być może coś interesującego znalazłeś również w zaprezentowanych wyżej pracach bohaterów naszego tematu.

Czas na realizację tematu wraz z poleceniami – do 26. kwietnia. Powodzenia!

Ciekawe czasy, ciekawi ludzie. Trzej różni bohaterowie i ich historie.

Intrygujący temat dzisiejszych zajęć narzuca nam obowiązek zaznajomienia się z trzema tekstami w podręczniku. Spokojnie! Każde z Was upora się tylko z jedną opowieścią, chyba że kogoś rozpiera energia lub ciekawość, co też miał do przeczytania kolega… Można sobie na to pozwolić – nie będę wstawiać jedynek za taki zapał J Po kolei:

Zapisz w zeszycie temat taki, jak tytuł posta. Pod tytułem zanotuj:

Niezwykła historia ………………………………… (po przeczytaniu tekstu, który został Ci wskazany, wpiszesz tu imię i nazwisko bohatera tekstu).

Teraz znajdź swój przydział:

Tekst Eweliny Zadrożnej „Każdy gol dla mamy” (podręcznik, s. 162-163) przeczytają osoby oznaczone w dzienniku numerami: 3, 8, 9, 10, 13, 14). Wywiad Justyny Kasprzak i Oskara Mayi „Kamil Bednarek. Inny nie będę” (podręcznik, s. 164-166) przeczytają osoby oznaczone w dzienniku numerami: 1, 2, 4, 5, 11, 12, 18). Wywiad Elżbiety Nowosielskiej „Mechanik Roku o swojej pracy, o swoich pasjach” (podręcznik, s. 167-169) przeczytają osoby oznaczone w dzienniku numerami: 6, 7, 15, 16, 17, 19).

Po przeczytaniu tekstu wpisz imię i nazwisko bohatera w wykropkowane miejsce powyżej. Następnie przepisz do zeszytu i uzupełnij poniższy tekst:


Poznany przeze mnie bohater jest przykładem mieszkańca małej miejscowości, któremu udało się odnieść życiowy …………… . Obecnie wykonuje zawód ……………… . Jego pozycja związana z wykonywaniem tej konkretnej pracy wynika z dwu bardzo ważnych cech: ……..…………………. i …….……..…………… . To one sprawiły, że jego marzenia mogły się spełnić. Miarą największych sukcesów zawodowych ……………… są następujące jego osiągniecia:
1.……………………………………….. 2.…………………………………………………… Mój bohater najbardziej ceni (u siebie i u innych) takie wartości, jak: : …...........…….; ……………………; ……….……...........…….. ; ………………………………… .
W jego historii najbardziej ujęło mnie to, że ………………………………………………….............
……………………………………………………………………… . 
Imponuje mi jego postawa, ale mam swojego własnego idola. Jest nim ………………… Zajmuje się on/ona ……………………… i budzi mój podziw z powodu takich cech charakteru, jak ….......................................; …………………………; ………………………….. ; …………………………………. . Myślę, że ja jestem w stanie również osiągnąć zawodowy sukces. Będę do niego dążyć poprzez następujące działania: ………………………… ; ………………...…........................ ; ........................…………… .

Termin wykonania tego zadania: do 25. kwietnia 2020.

Zadanie dodatkowe, ale tylko dla tych chętnych, którzy „przyłożą się” do pracy i zechcą zadbać zarówno o treść, jak też język wypowiedzi): Opisz, posługując się własną argumentacją, bariery, które utrudniają człowiekowi osiąganie sukcesu (przeanalizuj bariery, które są w nas samych i te, które są od nas niezależne). Musisz zmieścić swą wypowiedź w 10-12 zdaniach.

Powodzenia!