Wiktor Ruben i źródła jego egzystencjalnych problemów
Wiktor Ruben to 37-letni, wykształcony mężczyzna. Jest człowiekiem samotnym z wyboru, nigdy nie odczuwał szczególnej potrzeby założenia rodziny. Poznajemy go jako zapracowanego zarządcę charytatywnego folwarku w Stokroci pod Warszawą, osobę skromną, skrytą, wrażliwą, skłonną do melancholii, nieco zakompleksioną. Zmęczony, wyczerpany pracą zawodową, zgodnie z zaleceniami lekarzy, Ruben udaje się na wieś, by zregenerować siły i nadwątlone zdrowie. Wybiera się do wujostwa mieszkających w Rożku, wioseczce, nieopodal której znajduje się dworek, zwany Wilko. Wiktor, w okresie swej wczesnej młodości, dwukrotnie spędził w nim wakacje. W owym czasie w Wilku mieszkało sześć sióstr - Julcia, Kazia, Jola, Fela, Zosia, Tunia. Z każdą z nich łączyło Rubena co innego. Z uwagi na rozmaitość, a często urok tych relacji, Wilko jest miejscem szczególnie ciepło zapisanym we wspomnieniach Wiktora.
Źródło |
Planując wyjazd, Wiktor, mniej lub bardziej świadomie, liczył na odnalezienie w Wilku szczęścia, które - jak sądził, pozostawił w nim kiedyś. Powracając myślami do przeszłości, Ruben uzmysławia sobie, że szczęście to było wówczas w zasięgu jego ręki, i że, z różnych względów, a`w szczególności z powodu swego niezdecydowania, nie sięgnął po nie. W trakcie pobytu w Wilku po latach, odkrywa, iż minionego szczęścia odnaleźć i odbudować nie sposób.
Źródło |
Sposób prowadzenia narracji w Pannach z Wilka
Konstruując Panny z Wilka J. Iwaszkiewicz zastosował w tym opowiadaniu nie tylko osiągnięcia ówczesnej psychologii, ale też pomysły formalne, wyrosłe z osiągnięć nowoczesnej prozy okresu międzywojnia. W kontekście omawiania Panien, jako utworu o upływie czasu i samopoznaniu, warto wspomnieć wykorzystaną w opowiadaniu technikę strumienia świadomości (upowszechnioną m.in. przez M. Prousta). I tak, narrator Panien skupia się nie tyle na relacjonowaniu wydarzeń, ile na towarzyszeniu głównemu bohaterowi utworu. Nie tylko śledzi każdy jego krok, ale też zagląda w głąb jego myśli, marzeń, wspomnień, snów. Z tego też powodu rozmyślania dotyczące bieżących wydarzeń nakładają się na rozmyślania o wydarzeniach z przeszłości i odwrotnie. Narrator zna i odkrywa przed czytelnikiem zawartość pamięci głównego bohatera - uświadamianej i nieuświadamianej. W trakcie pobytu Wiktora na wsi uruchamiają się oba pokłady tej pamięci. Powodują to różne bodźce, np. znajome przedmioty, elementy krajobrazu, ludzie. Ożywiane w ten sposób wspomnienia umożliwiają bohaterowi samopoznanie, uświadomienie prawdy o sobie samym.
Wszystkie teksty na tej stronie są mego autorstwa.
Nie zezwalam na ich kopiowanie i publikowanie bez mojej zgody.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentuj zachowując zasady kultury - jeśli zechcesz je lekceważyć, Operator połączeń międzyplanetarnych odeśle cię w kosmiczny niebyt:)