08/02/2014

Ważniejsze cechy sztuki 2. polowy XIX w. - zwięzła notatka

1. Malarstwo realistyczne (naturalistyczne), jego cechy i wybitni przedstawiciele:
Dążenie do wiernego odtwarzania codziennej rzeczywistości, rezygnacja z akademizmu (tzn. z idealizowania świata, z patosu i ze stosowania klasycznych wzorców estetycznych). Ten typ malarstwa ceni bardziej prawdę niż piękno. Poza naturą interesuje się scenami obyczajowymi, codziennymi sprawami, pracą i rozrywką zwykłych ludzi (często chłopów, robotników, mieszczan). Nie unika tematów trudnych i drastycznych, jak nędza, choroby, niesprawiedliwość, podłość. Najwybitniejsi przedstawiciele: Gustave Courbet, Józef Chełmoński, Aleksander i Maksymilian Gierymscy.

Gustave Courbet Kamieniarze

2. Polskie malarstwo historyczne:
Bardzo ważne dla podtrzymania ducha narodowego Polaków doby niewoli. Utrzymane w konwencji akademizmu, tzn. idealizujące przedstawianą rzeczywistość historyczną, pełne patosu, monumentalne (często obrazy wielkich rozmiarów). Ten typ malarstwa poświęca uwagę ważnym w dziejach Polski wydarzeniom i postaciom historycznym. Dzieła miały budzić nie tylko dumę z powodu pięknej przeszłości Polski, ale też świadczyć o męczeństwie narodu pozbawionego niepodległości . Ważniejsi przedstawiciele tego nurtu to Jan Matejko i Artur Grottger.

Jan Matejko Batory pod Pskowem

3. Architektura epoki pozytywizmu. Cechy stylu eklektycznego:
       Wyróżnia się dwa style: historyzm i eklektyzm. Pierwszy odbija się w budowlach neoromańskich i neogotyckich. Natomiast eklektyzm oznacza łączenie elementów różnych stylów (zwykle romańskiego, gotyckiego, renesansowego, orientalnego) w projektach oraz wykorzystywanie różnych materiałów i technik budowlanych. Znajduje zastosowanie w budownictwie miejskim (budowle sakralne, fasady kamienic na starówkach dużych miast europejskich). Dzięki łączeniu architektury z inżynierią, poza tradycyjnymi budowlami (kościoły, pałace, wille, kamienice), powstają obiekty nowoczesne, oparte na konstrukcjach żelaznych: wiadukty, pierwsze wieżowce, wielkie hale wystawowe, dworce. 

Baszta Rybacka w Budapeszcie
Paryż, Wieża Eiffla, 1902

Wszystkie teksty na tej stronie są mego autorstwa.
Nie zezwalam na ich kopiowanie i publikowanie bez mojej zgody.